Domain Nedir?

 

 

 

Domain Nedir?

Domain - Alan Adları Hakkında Genel Bilgi

"Domain" terimi Türkçe'ye "alan adı" olarak çevrilmiştir. Web sitelerinin internette görünen isimleri "domain" yada "domain name" olarak adlandırılır. İnternet sitelerinin temeline bakıldığında her sitenin 77.79.71.107 gibi bir IP adresi bulunmaktadır. Bilgisayarınızdan bir web sitesine girdiğinizde isteğiniz dünya üzerindeki router denilen yönlendiriciler aracılığıyla bir kaç kıta dolaşıp girmek istediğiniz sitenin sunucusuna ulaşır. Sunucu isteğinizi yorumlayarak size bilgi göndermeye başlar. Tüm bu işlemler saliseler içinde gerçekleşir. Kısacası tüm web sitelerinin sahip olduğı bir IP adresi vardır.

Domainleri cep telefonunuzda kayıtlı isimler gibi düşünebilirsiniz. Arkadaşınız Ahmet'in bir telefon numarası vardır ancak siz Ahmet'i aramak için her seferine numarasını yazmazsınız. İsmini seçip ara derseniz numarayı görmeden arkadaşınızla görüşürsünüz. Domain ve rehberde kayıtlı isimler arasındaki makine mantığı aynıdır.

Domain'lerin ortaya çıkışı IP adreslerinin akılda tutulmasının ve yazılmasının zor olmasındandır. Sitelerin IP adresleri domain sayesinde maskelenerek daha kolay erişim ve akılda kalıcılık sağlanmıştır. Domainlerin kullanımı sayesinde girdiğimiz web sitesinin IP adresini bilmemize yada ezberlememize gerek kalmamaktadır. Bir düşünün; garantiserver.com a girmek için 85.25.127.208 yada google.com için 74.125.67.100 yazmanız gerekse nasıl olurdu?

Domain adlarının kullanılması sayesinde IP'ler tamamen makineler arası adresler olarak kullanılır olmuştur. Ayrıca DNS sunucular sayesinde her bir sitenin özel bir IP adresine sahip olması gerekmeyip yüzlerce hatta binlerce site tek bir IP üzerinden yayınlanabilmektedir.

Peki tek bir IP'den binlerce site nasıl yayınlanır? Bir siteye girmek istediğinizde site sunucusuna istek gönderildiğini söylemiştik. Sizin isteğiniz sunucuya ulaştığında DNS sunucusu istek gelen domaini anlar ve o sitenin dosyaları neredeyse isteğinizi oraya yönlendirir.

Tek bir IP'den binlerce sitenin yayınlanmasını da telefon örneğimizle açıklayabiliriz. Kardeşiniz askerlik hizmetinde ve askeriye cep telefonlarına izin vermiyor. Kardeşinizi aramanın tek yolu askeriyeye ait telefonu arayarak kardeşinizi çağırmak. Bu durumda sizin görüşme isteğiniz askeriyedeki nöbetçi inzibata ulaşır(DNS server). Nöbetçi asker kardeşinizi çağırır ve kardeşiniz her neredeyse gelip size bağlanır. Tabi webde her şey saliseler içinde gerçekleştiğinden dakikalarca beklezsiniz.

Domainlerle ilgili genel açıklama bu şekildedir. Makalemizi yeterli bulmadıysanız bize ulaşarak geliştirilmesi için eksik olan yerleri belirtiniz.

 

 

domain nedir, domain sorgulama, domain nasıl alınır, domain ataşehir

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.60955.6320
Euro6.42716.4528
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 21° 15°
Saat
Takvim
BİTMEYEN KARTUŞ ATAŞEHİR 02163153221